top of page

Rizeden Mars Misyonuna

Nasa

2021 03 27

İlk Yayın Tarihi

DW

DW

Rizeli memur bir ailenin çocuğu olan Prof. Dr. Behçet Açıkmeşe'nin Mars’a uzanan yolculuğu. Bu sıra dışı yolculukta NASA’ya teknik liderlik yapmak, Elon Musk’un şirketi Space-X'in iş teklifini geri çevirmek ve Jeff Bezos’un firması Blue Origin’in projesine danışmanlık yapmak var.

Karadeniz’in coğrafyasını andıran ABD’nin kuzeybatısında yaşayan Prof. Dr. Açıkmeşe ile ODTÜ'den mezun olduktan sonra yurt dışına gitmesi ile başlayıp NASA'nın en son Mars'a indirdiği Perseverance robotundaki güdüm kontrol sistemlerinin algoritmasını yazmasına dek uzanan çalışma hayatını Deutsche Welle'nin videosunda izleyebilirsiniz.

Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW) 30 farklı dilde yayın yapmaktadır. Üç binden fazla çalışanı ve yaklaşık 60 ülkeye yayılmış geniş bir muhabir ağı bulunan DW’nin merkezi Almanya’nın Bonn kentinde, merkez stüdyosu ise başkent Berlin’dedir. Yayın hayatına 1 Temmuz 1962'de radyo yayınları ile başlamış olan DW Türkçe ise bugün internet üzerinden görüntülü ve yazılı haberleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bağımsız gazetecilik ilkesine sadık kalarak olay ve gelişmelere farklı bakış açılarıyla yer verir, böylece kültürler ve halklar arasındaki anlayışın gelişmesine katkı sağlar.

bottom of page