top of page

İtalya Birinci Oldu

Eurovision

2021 05 23

İlk Yayın Tarihi

22 Mayıs 2021'de Hollanda'nın Rotterdam kentinde yapılan 65.Eurovision Şarkı Yarışmasında birincilik İtalya'nın oldu. Juri oyları verildiğinde İsviçre birinci, Fransa ikinci, Malta üçüncü ve İtalya dördüncüyken, halk oyu eklendiğinde İtalya birinciliğe yükseldi. "eurovision.tv" ve "www.youtube.com/c/EurovisionSongContest" adreslerinden yarışma ile ilgili bilgi ve videolara ulaşabilirsiniz.

65.Eurovision Şarkı Yarışmasında 18 Mayıs Salı ve 20 Mayıs Perşembe yapılan yarı finallerde, toplam 33 ülkeden 20 ülke finale kalmak için yarıştı ve 22 Mayıs Cumartesi gerçekleştirilen final'de, yarı finallerden geçen 20 ülkeye ek olarak EBU kurucusu 5 ülke (İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa) ve geçen yılın birincisi Hollanda direk katıldı. Geçen yıl pandemi nedeniyle iptal edilen ve bu yıl Hollanda'nın Rotterdam kentinde düzenlenen yarışmayı, iki yıl önce Tel Aviv'de Hollanda adına yarışan Duncan Laurence “Arcade” isimli şarkı ile kazanmıştı.

Eurovision Şarkı Yarışması (Eurovision Song Contest), genellikle her yıl Mayıs ayının ikinci veya üçüncü haftası bir önceki yıl kazanan ülkede yapılmaktadır. İtalyan San Remo müzik festivalinden esinlenilerek Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU) Monaco’da 1955 yılında yaptığı toplantıda ilk kez “Avrupa Şarkı Yarışması” yapılmasına karar verilmiştir. Türkiye bu yarışmaya ilk kez 1975 ve son kez 2012'de katılmıştı.

bottom of page