War of the Worlds

En Ünlü Uzaylı İstilası

2019 09 28

Salı

Edebiyat tarihinde bilinen ilk uzaylı istilası romanı “The War Of The Worlds – Dünyalar Savaşı”dır. Romanın asıl ünü bir radyo programından gelmektedir. 1938 Ekim ayı Halloween gecesi Orson Welles tarafından yayınlanan Radyo tiyatrosunda, romandaki hikaye sanki o anda gerçekleşiyormuş gibi sunulduğunda Amerika karıştı. Mars’ta garip bir dizi patlama olduğu ve bir kasabada sıra dışı bir nesne bulunduğu bilgileri, son dakika haberleri gibi verildi. Polislerin ve meraklı kalabalığın gökten düşen tuhaf silindirik nesneyi çevrelediği, Marslıların silindirden çıkarak bir ısı ışını kullanıp saldırdığı haberi bölgeden canlı yayın yapılıyormuş gibi verildiğinde ülkede bir çok kişi paniğe kapıldı. Daha sonra program hakkında soruşturma açılsa da gecenin galibi, büyük üne kavuşan Dünyalar Savaşı ve Orson Wells olmuştur.

FX

S01

Romanın yazarı H. G. Wells, 1895’de “The Time Machine – Zaman Makinesi”ni yayınlamıştı. Sonraki 2 yıl Dünyalar Savaşı’nı yazmak için uğraştı. Roman ilk kez 1897’de bir dergide seri olarak yayınlandı ve bir yıl sonra ise kitapçıların raflarında yerini aldı. Bu romanın aslında İngiliz emperyalizmini anlattığı, Marslıların İngiltere saldırısının, İngilizler’in kendi sömürgelerinde yaptığının canlandırması olduğu iddia edilmiştir. Romandan sinemaya iki önemli film uyarlanmıştır: 1953 yapımı orijinal film ve 2005’de Tom Cruise’in başrolde oynadığı yeni versiyon. 2019 yeni dizi, Ekim 2019 sonunda FX’de yayınlanacak. Yeni diziyi beklerken, 2005 yapımı filmin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Bilgi

H. G. Wells'in 1897'de yayınlanan romanından Howard Overman tarafından televizyona uyarlanan "War Of The Worlds - Dünyalar Savaşı"nda başrolde Adel Bencherif, Gabriel Byrne ve Stéphane Caillard yer alıyor. Roman en son 2005'de Tom Cruise'in oynadığı sinema filmine uyarlanmıştı.