Uzay

Temmuzda Mars Yolcuları

2020 07 22

Cumartesi

Şu ana kadar Mars’a sadece ABD, eski Sovyetler Birliği, Avrupa Uzay Ajansı ve Hindistan ulaştı. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri, 20 ile 22 Temmuz arasında Mars’a ilk uzay aracını göndermeyi planlıyor. Başarılı olursa, Kızıl Gezegen’e ulaşan ilk Arap ülkesi olacak. Ancak temmuz ayında Mars’a doğru yola çıkan sadece BAE değil. Çin ve ABD de temmuz ayı içinde Mars’a uzay aracı gönderecek.

BAE'nin Hope / Umut uzay aracının fırlatılışı ilk olarak 15 Temmuz'a planlanmıştı. Ancak hava koşulları nedeniyle son anda yapılan değişiklikle 17 Temmuz ertelendi. Hava koşullarının elverişsiz olması nedeniyle ikinci kez ertelendi. Yeni tarih 20-22 Temmuz arası olarak bildirildi.

DW

Deutsche Welle'nin videosunda izleyebilirsiniz.

Bilgi

Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW) 30 farklı dilde yayın yapmaktadır. Üç binden fazla çalışanı ve yaklaşık 60 ülkeye yayılmış geniş bir muhabir ağı bulunan DW’nin merkezi Almanya’nın Bonn kentinde, merkez stüdyosu ise başkent Berlin’dedir. Yayın hayatına 1 Temmuz 1962'de radyo yayınları ile başlamış olan DW Türkçe ise bugün internet üzerinden görüntülü ve yazılı haberleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bağımsız gazetecilik ilkesine sadık kalarak olay ve gelişmelere farklı bakış açılarıyla yer verir, böylece kültürler ve halklar arasındaki anlayışın gelişmesine katkı sağlar.