Teknoloji

Türkiyede Yapay Zeka

11

09

2019

Cumartesi

Kısa süre öncesine kadar popüler bilim kurgu hikayelerinin konusu olan yapay zekâ bugün tam da hayatımızın ortasında. Her gün pek de farkında olmadan pek çok yapay zekâ uygulaması kullanıyoruz. İş dünyasındaki pek çok angarya işin altından yapay zekâ kalkıyor. Fabrikalarda robotlar üretim yapıyor, yükleri taşıyor. Çok yakın gelecekte otomobillerimizi bile biz değil, yapay zekâ kullanıyor olacak.

DW

Peki ama geleceğin elektriği olarak tanımlanan bu teknoloji aslında nedir? Ne işe yarar? Riskleri ve fırsatları neler? İşlerimizi ele geçirebilir mi? Daha ötesi yapay zekadan korkmalı mıyız? Deutsche Welle'nin videosunda izleyebilirsiniz.

Bilgi

Almanya’nın uluslararası yayın kuruluşu Deutsche Welle (DW) 30 farklı dilde yayın yapmaktadır. Üç binden fazla çalışanı ve yaklaşık 60 ülkeye yayılmış geniş bir muhabir ağı bulunan DW’nin merkezi Almanya’nın Bonn kentinde, merkez stüdyosu ise başkent Berlin’dedir. Yayın hayatına 1 Temmuz 1962'de radyo yayınları ile başlamış olan DW Türkçe ise bugün internet üzerinden görüntülü ve yazılı haberleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bağımsız gazetecilik ilkesine sadık kalarak olay ve gelişmelere farklı bakış açılarıyla yer verir, böylece kültürler ve halklar arasındaki anlayışın gelişmesine katkı sağlar.