Oscar 2020

Parazit En İyi Film Oscarını Nasıl Kazandı

02

29

2020

Cumartesi

92. Akademi Ödüllerine damgayı Güney Kore filmi "Parazit" vurdu. En iyi film ve En İyi Senaryo ödülleri ilk kez bir yabancı filme verilmiş oldu. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Joker filmi ile Joaquin Phoenix ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Judy filmi ile Renée Zellweger aldı. Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho ile kırmızı halıda yapılan röportajı Digitürk'ün videosunda izleyebilirsiniz.

BOX OFFICE

09 Şubat gecesi yapılan 92.Oscar Ödülleri EN İYİ FİLM ADAYLARI: Ford v Ferrari (Disney/Fox), The Irishman (Netflix), Jojo Rabbit (Fox Searchlight), Joker (Warner Bros.), Little Women (Sony), Marriage Story (Netflix), 1917 (Universal), Once Upon a Time in Hollywood (Sony), Parasite (Neon), EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYLARI: Cynthia Erivo (Harriet), Scarlett Johansson (Marriage Story), Saorise Ronan (Little Women), Charlize Theron (Bombshell), Renee Zellweger (Judy), EN İYİ ERKEK OYUNCU ADAYLARI: Antonio Banderas (Pain and Glory), Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time in Hollywood), Adam Driver (Marriage Story), Joaquin Phoenix (Joker), Jonathan Pryce (The Two Popes).

Bilgi

Oscar Akademi ödülleri, 1929'dan bugüne Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) tarafından verilmektedir. Ödül töreni her yıl Şubat ayında Los Angeles'ta yapılmaktadır. 1930’dan bugüne radyodan ve 1953'den bugüne televizyonlardan canlı yayınlanmaktadır. Oscar heykelciği, dünyada en çok tanınan film ödülüdür, 5000’in üzerinde üyesi olan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilir.