Marvel Evreni

İlk Dönem 2008 - 2012

Marvel kahramanlarını artık bütün dünya tanıyor, çizgi romanlardan, televizyon dizilerinden ve sinema filmlerinden… Kim bu kahramanlar derseniz: Iron Man, Hulk, Kaptan America ve Thor diye saymaya başlayabiliriz. Bütün hepsinin bir araya geldiği Avengers (Yenilmezler) filmlerinde hikayeleri de kesişiyor. İnternet aleminde son zamanlarda çok konuşulan bir konu, modern dönem Marvel hikayelerinin 4 fazdan oluştuğu hakkında. İlk faz 2008’de Marvel evreninin en baştan yeni bir çizgiye oturduğu Iron Man ve Hulk ile başlar, 2011’deki filmlerle devam ederek, 2012’de Avengers ile tamamlanır.

Yayın Tarihi

2019 09 04

Cumartesi

Milyarder silah satıcısı Tony Stark, çölde hayatını değiştirecek bir deneyim yaşar ve kendine bir kahraman kıyafeti hazırlar. Artık ismi “Iron Man – Demir Adam”dır. Kötülerle savaşırken Kara Dul Natasha Romanoff ve SHIELD’in patronu Nick Fury ile tanışır. Iron Man hikayesi 2008 ve 2010’da iki film ile devam ederken, yine 2008’de vizyona giren “The Incredible Hulk – İnanılmaz Hulk” filminde bilim adamı Bruce Banner laboratuarda bir kaza ile kızgın yeşil bir dev haline gelir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilere karşı süper askere dönüştürülen Steve Rogers (Kaptan Amerika) 70 yıl boyunca kuzey kutbunda donmuştur ve 2011’de bulunarak günümüzdeki düşmanlara karşı savaşa kaldığı yerden devam eder: “Captain America: The First Avenger – Kaptan Amerika: İlk Yenilmez”. Ve yine 2011’de Uzaylı tanrı Thor dünyaya sürgün edilir burada hayatını değiştiren deneyimler kazanır ve fedakarlık yapmayı öğrenir. Bütün bu kahramanlar 2012’de sinemalarda gösterilen “Avengers – Yenilmezler” isimli filmde bir araya gelir ve Thor'un üvey kardeşi Loki’ye karşı dünyayı savunmak için SHIELD’ın direktörü Nick Fury’nin yönetiminde birleşir. Agent Carter, Kara Dul, Hawkeye ve Captain Marvel gibi diğer kahramanların dahil olduğu 2012’deki Avengers filminin tanıtımını videoda izleyebilirsiniz.

Bilgi

MCU olarak bilinen Marvel Sinematik Evreni (Marvel Cinematic Universe), Marvel Comics tarafından yayınlanan çizgi romanların süper kahramanlarına dayanan bir sinema ve dizi grubudur. 80.yılını kutlayan Marvel kahramanları arasında, Kaptan Amerika, Hulk, Iron Man, Thor, yer almaktadır.