Chernobyl

Çernobil Görgü Tanığı

S01

“Pripyat’ta bir evde yaşıyordum. O anda yaşanan her şeyi çok net bir şekilde gördüm. İstasyonda kızıl bir parıltı vardı. Oraya gittim. Santralin dördüncü ünitesine yaklaştım. Duvarın çöktüğünü görüyordum. Sirkülasyon pompaları çöktü. Hemen santral müdürünü ve Moskova’yı durumla ilgili bilgilendirdim. Araçlara bindik ve nükleer santralden uzaklaşmaya başladık. O anda dev pembe bir parıltı oluştu. Santral müdürü bana baktı ve sadece üç kelime söyledi. ‘Bu bir hapishane’ Onun bana söylediklerini daha bugün yaşıyormuş gibi çok net hatırlıyorum.” Çernobil’de 30 yıl önce meydana gelen nükleer kazanın görgü tanıklarından Alexander Davidovich Hellerman’ı Euronews 2016'da bulup görüşmüştü.

Yayın Tarihi

DRAMA

2019 06 07

Pazartesi

80 yaşındaki Hellerman o dönem Çernobil Nükleer Santrali’nde bölümlerden birinin başında görev yapıyordu. Kazadan dolayı suçlanan isimler arasındaydı. Altı ay boyunca kenti terk etmedi, nükleer santraldeki kazanın olduğu bölümde çalışanları bilgilendirici talimatların olmadığını söylüyor: “Onlar bu deneyi yapmamalıydı. O gün yaşadığımız gibi acil durumlarda çalışanların ne yapması ve nasıl davranması gerektiğine dair herhangi bir bilgilendirme ya da talimat yoktu. Ancak diğer nükleer güç üniteleri buna benzer belgelere sahipti.” Hellerman olaydan sonra görevinden ve üyesi olduğu Komünist Parti’den kovuldu.

Bilgi

HBO Çernobil (Chernobyl) nükleer faciasını mini dizi haline getirdi. Craig Mazin tarafından televizyona uyarlanan dizide başrolleri Joshua Leese, Ross Armstrong ve Philip Barantini paylaşıyor.