Chernobyl

Chernobyl

Çernobilde Ne Oldu

S01

Digitürk’te yayınlanan, Amerikan HBO ve İngiliz SKY televizyonlarının ortak yapımı 6 bölümlük “Chernobyl” mini dizisi, 1980’lerde yaşanan tarihin en büyük nükleer felaketini konu alıyor. Ukrayna’nın Pripyat şehrinin 14.5 km. kuzeybatısında bulunan Çernobil kasabası, 26 Nisan 1986’da 01:23’de bir patlamaya tanık oldu. Çernobil Nükleer Santral ekibi, olası bir enerji kaybını simüle ederek, acil durum sistemlerini test ediyordu. Simülasyon başladıktan sonraki 1 dakika içerisinde beklenmeyen bir enerji dalgasıyla karşılaşıldı ve reaktörün üstündeki 1000 tonluk kapak havaya uçtu. Isının 2000°C’nin üstüne çıkmasıyla yakıt çubukları eridi, reaktörü örten grafit alev aldı ve dokuz gün boyunca yanmaya devam ederek çok büyük miktarda radyasyonun çevreye salınmasına yol açtı. Yangın ve radyoaktivite 10 gün sonra kontrol altına alınabildi. İlk hafta 30 kişi, sonraki 3 yıl içerisinde ise 800 bin’e yakın kişi hayatını kaybetti. Tesisin üstü 7 bin ton çelik ve 400 bin ton beton ile örtülerek kapatıldı, reaktör yakıtının temelden toprağa karışmasını engellemek için 400 kömür madencisi reaktörün altında 168 metre uzunluğunda bir tünel açtı ve temele bir soğutma levhası yerleştirildi. Yapılan masraf 18 Milyar dolara ulaştı. Ama tehlike henüz geçmiş değil, reaktör hala aktif ve bu örtülerin ne kadar dayanacağı bilinmiyor.

Yayın Tarihi

DRAMA

2019 05 20

Perşembe

Çernobil kazasında, Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima şehrine kasten atılan nükleer bombadan daha fazla radyasyon salındı. Kaza, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğinde en yüksek sınıflandırma oranı olan 7 ile ölçeklendirilmiştir. Bu sınıfta ölçeklendirilen sadece bir nükleer felaket daha bulunmaktadır: 2011 yılında meydana gelen deprem sonrasında yaşanan Tusunami ile bilinen Fukushima Daiichi nükleer felaketi…

Bilgi

HBO Çernobil (Chernobyl) nükleer faciasını mini dizi haline getirdi. Craig Mazin tarafından televizyona uyarlanan dizide başrolleri Joshua Leese, Ross Armstrong ve Philip Barantini paylaşıyor.

Chernobyl
Chernobyl
Chernobyl
Chernobyl