Black Mirror

Black Mirror

Teknolojiye Bağımlılık ve Yan Etkileri

S05

İnsanlığın teknolojiye olan bağımlılığı giderek artıyor. Eğer teknoloji bir ilaç ise, bir ilaç gibi hissediliyorsa, o zaman yan etkileri nelerdir? İşte tam bu konuyu ele alan Netflix dizisi Black Mirror (Kara Ayna), size ilaç gibi gelecek. Dizinin ilk dört sezonuna ait 19 bölümü ve 1 filmi (Bandersnatch) Netflix'de mutlaka seyretmelisiniz. İlk sezonun "On Beş Milyon Hak - Fifteen Millon Merit" bölümünde, televizyondan canlı yayınlanan bir yetenek yarışmasına başvuran yarışmacılar, jüriyi etkileyemezlerse, ya köle düzeninden farksız yaşamlarına geri dönecekler, ya da onur kırıcı bir şeyler yapmak zorunda kalacaklardır. İkinci sezonun “Beyaz Ayı – White Bear” isimli bölümünde, geçmişi hakkında hiçbir şey hatırlamayan bir kadın, karşılaştığı insanların kendisiyle konuşmayı reddettiklerini fark eder, ama her hareketi herkes tarafından kameraya çekilmektedir. Üçüncü sezonun “Shut up and Dance – Sus ve Dans et” bölümünde, dizüstü bilgisayarına virüs giren genç, cep telefonuna gelen mesajlardaki emirleri yerine getirmelidir, yoksa sırları herkesle paylaşılacaktır.

Yayın Tarihi

NETFLIX

2019 05 22

Cumartesi

Black Mirror’un her bölümü ayrı bir hikaye anlatıyor ve hepsi teknolojiyle ilgili. Televizyon, internet, sosyal medya, insan vücuduna giren kayıt cihazları … Üçüncü sezonun efsane bölümü “Nosedive – Dibe Vuruş” ise insanların sosyal medya skorları ile değerlendirildiği hayali (yoksa çok mu gerçek?) bir toplumu anlatıyor. Bu toplumda, herkes puanına göre (dengi dengine?) arkadaşlık kurabilir, puanı kadar kaliteli ve yüksek ücretli iş bulabilir ve sosyoekonomik statüsü buna göre belirlenir. Hatta puanı düşenler, artık o işte çalışamaz. Sosyal medya puanı, yani başkalarının bizler hakkında ne düşündüğü “her şey” olunca, ilişkiler de sahte olmaya başlar (zaten biliyoruz). Herkesin “iyi” ve “hoş” olmaya zorlandığı bir toplum böylece kabusa dönüşür. Black Mirror’ı mutlaka izleyin ve digital geleceğin iyi taraflarına odaklanırken, yan etkileri hakkında düşünmeyi ihmal etmeyin.

Bilgi

İnsanlığın en büyük yenilikleri ve en karanlık içgüdülere etkisi.. Teknolojik Alacakaranlık Kuşağı'na hoş geldiniz... Her bölümü ayrı bir hikaye anlatan fantastik dizi Dark Mirror, alternatif veya yakın bir gelecekte geçiyor ve ileri teknolojinin beklenmedik sonuçları ele alınıyor. Dizi, Charlie Brooker tarafından 2011'de İngiliz Channel 4 televizyonu için yaratılan dizi, daha sonra Netflix tarafından satın alındı ve tüm dünyada yayınlanıyor.

Black Mirror
Black Mirror
Black Mirror
Black Mirror