top of page
American Horror Story

American Horror Story

İlk 4 Sezon

FX

S09

“Korku türünü hep severim, asıl hedefim izleyicileri korkutmak… Seyircilerin diziyi izleyince sarsılmalarını istiyorum, bu nedenle daha önce yaptıklarımızdan çok farklı, zorlu ve karanlık bir iş ortaya koymak istedik”… Dizinin yapımcısı ilk sezonda bu sözleri söylemişti. FX’de yayınlanan günümüzün en popüler dizilerinden American Horror Story (Amerikan Korku Hikayesi)’de 8 sezon geride kaldı. Aynı oyuncularla her sezon ayrı bir hikaye anlatan dizi, Emmy ve Altın Küre dahil bir çok ödül kazandı. Dizinin birbiriyle bağlantılı sezonlarını bir kaç ana oyuncu ekseninde özetlemeye çalışalım. 2011’de başlayan 1.sezonun adı “Murder House – Cinayet Evi”dir. Bu evde öldürülenler hayalet olarak hapis kalır. Sezonun en önemli karakteri Constance rolündeki Jessica Lange’dir. Ünlü sanatçıyı 1970-1980 döneminden King Kong ve Postacı Kapıyı İki Kere Çalar filmlerinden tanıyoruz. Constance, 1970’lerin sonunda eşi ve 4 çocuğu ile bu eve taşınmış, eşini hizmetçisi ile yakalamış ve her ikisini öldürmüştür. Çocuklarının ikisi evin içerisinde, biri evin dışında öldürülür, bir çocuğu ise 8.sezonda ortaya çıkar. Evde öldürülen çocuklarından Tate rolünü, dizide ön plana çıkan Even Peters oynar.

Yayın Tarihi

FX

2019 05 28

Cuma

2.Sezon “Asylum – Akıl Hastanesi”, 1964'te suçlu hastaların kaldığı bir akıl hastanesinde geçer. Hiç hayalet olmayan 2.sezonun teması, akıl sağlığı ve gerçek hayattaki korkuların üstesinden gelmekle ilgilidir. Bu sezonda, Jessica Lange karanlık geçmişi olan Rahibe Jude’u canlandırır. 1949’da bir bar şarkıcısı iken yaptığı trafik kazasında genç bir kızın ölümüne sebep olunca rahibe olmaya karar vermiştir. Evan Peters, eşi Alma da dahil olmak üzere birkaç kadını öldürmekle suçlanan seri katil "Kanlı Yüz" olduğuna inanılan Kit Walker rolündedir. Hırslı bir gazeteci rolünde Sarah Paulson, "Kanlı Yüz" ile röportaj yapmak için gelir, ancak akıl hastanesinde alıkonur. 2013’de “Coven – Cadılar Meclisi” isimli 3.sezonda Salem soyundan gelen Cadılar’ın hayatta kalma mücadelesi anlatılır. Bu sezonda kadroya Kathy Bates katılıyor. Jessica Lange cadı meclisinin lideri, Sarah Paulson lider olmak için herşeyi yapacak kızını, ve Evan Peters cadılardan birine aşık olan üniversite öğrencisi rolündedir. Aşık olduğu cadı Emma Roberts, daha sonra 8.sezonda dünyayı kurtarma görevi üstlenecektir. Serinin en çok seyirci toplayan 4.sezonu “Freak Show – Ucube Gösterisi”, 1952’de bir karnavalda geçer. Sirkte gösteri yapan yapışık ikizler rolünde Sarah Paulson ve istakoz ele sahip sirk ucubesi rolünde Evan Peters oynar. Korkunç palyaço Twisty dehşet saçar. Jessica Lange karnavalın sahibidir. Jessica Lange bundan sonraki 3 sezonda yer almayacak ve 8.sezonda tekrar kadroya dahil olacaktır. Devamı bir sonraki yazıda…

Bilgi

American Horror Story (AHS)'nin en büyük sezonuna hazırmıyız? Her sezonda farklı bir hikaye anlatan dizinin yeni sezonun adı Apocalypse (Kıyamet). Birinci (Murder House - Cinayet Evi) ve üçüncü sezondan (Coven - Cadılar Meclisi) karakterlerin de katılımıyla dünyanın sonu bu sezon geliyor. Jessica Lange, Kathy Bates ve diğer tanıdık karakterler geri dönüyor. Misafir oyuncu olarak Joan Collins katılıyor.

American Horror Story
American Horror Story
American Horror Story
American Horror Story
bottom of page